Zespół bolesnego barku to potoczna nazwa uszkodzenia ścięgna lub zapalenia kaletki barkowej.
Przyczyną tego schorzenia najczęściej są przeciążenia mięśni, spowodowane np. przedźwiganiem, czy praca z wyciągniętymi rękami. Bardzo często czynnikiem wywołującym problem bolesności barku jest wykonie gwałtownego ruchu, szarpnięcia np. ręki trzymającej uchwyt w pojeździe w trakcie gwałtownego hamowania. Dolegliwość tą powodować może również postępująca choroba zwyrodnieniowa , naturalne starzenie się organizmu i związana z tym utrata wapnia. Jednak równie często zespół bolesnego barku może dotknąć osoby młode, pracujące wiele godzin przy komputerze, czy sportowców. .
Jednym z pierwszych objawów jest ból pojawiający się w okolicy barku, zazwyczaj niezbyt intensywny, ale doskwierający. Nasila się podczas podnoszenia rąk, promieniuje wówczas na łopatkę i kark. Zdarza się ze do urazu dochodzi nagle i wtedy ból jest ostry, kłujący, przeszkadzający wykonywać nawet najbardziej podstawowe czynności dnia codziennego, jak czesanie, czy wyciąganie i chowanie rzeczy do szafek. .
Narastające dolegliwości bólowe prowadzą do formy przewlekłej tego schorzenia, co może spowodować bardziej zaawansowane stadia choroby np. do zesztywnienia barku. Odruchowe ograniczanie ruchu i przyjmowanie pozycji, w której mniej odczuwa się ból prowadzi do silnego napięcia mięśni i jednocześnie zmniejsza się ruchomość stawu, a to może być powodem zaniku mięsni w tej okolicy. Wówczas powrót do sprawności staje się bardzo trudny, a czasem wręcz niemożliwy.
Leczenie zespołu bolesnego barku, jak to często bywa zależy przede wszystkim od trafnej diagnozy. Niezbędne jest podjęcie rehabilitacji chorego barku oraz jak najszybsze wyeliminowanie czynników powodujących narastanie problemu ( m.in. dźwiganie, unikanie szarpnięć, czy zaprzestanie konkretnego rodzaj ćwiczeń), a do czasu wyleczenia warto oszczędzać chory bark.
W leczeniu bólu i sztywności spowodowanych zespołem bolesnego barku warto stosować ćwiczenia rozciągająco – rozluźniające, przeprowadzane pod kontrolą wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który może zastosować różne metody terapii manualnej. Bardzo skutecznym sposobem leczeni zarówno bólu, jak i sztywności stawów spowodowanych zespołem bolesnego barku jest zastosowanie terapii laserem wysokoenergetycznym. Skuteczność lasera wysokoenergetycznego polega głownie na tym, że jego fale głęboko penetrują chorobowo zmienioną tkankę, wnikają precyzyjnie w leczony obszar i co często najważniejsze dla pacjenta, natychmiastowo redukuje ból. Laser wysokoenergetyczny jest skuteczniejszy niż laser niskoenergetyczny, znacząco też skraca czas leczenia