Medycyna stylu życia jest stosunkowo nową dziedziną, skupiającą się na przeglądzie zdrowia, dobrostanu i kondycji fizycznej chorego z jego aktywnym udziałem w modyfikacji i utrzymaniu właściwych nawyków.
Rolą lekarza jest prowadzenie i wspieranie pacjenta w podjętych wyborach prozdrowotnych w zależności od ustalonych wspólnie priorytetów, z ewentualnym rozszerzeniem współpracy (dietetyk, fizjoterapeuta, inni specjaliści).
Ważnym elementem konsultacji jest kompleksowa ocena samopoczucia pacjenta oraz integracja zagadnień zdrowotnych, dlatego czas wizyt jest dłuższy od standardowego.
Wszystkie przekazywane informacje i stosowane przez lekarza metody oparte są na dowodach naukowych, wynikach aktualnych badań i uznanej wiedzy medycznej.
Dla kogo?
Medycyna stylu życia (MSŻ) oferuje usługi w szczególności osobom z nadwagą i otyłością, chorobami układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze), zaburzeniami gospodarki lipidowej (np. wysoki cholesterol), łagodnymi zaburzeniami nastroju. MSŻ – jest to medycyna dla osób w poczuciu pełnego zdrowia i dla osób z dolegliwościami zwanymi powszechnie „chorobami cywilizacyjnymi”.
Na czym to polega?
Lekarz kierunkuje swoją współpracę z pacjentem wg potrzeb w następującym zakresie:
Podczas konsultacji lekarskiej przeprowadzony będzie wywiad dotyczący ww. zagadnień, a ponadto:
Na podstawie wypełnionej wcześniej ankiety (do odbioru na Recepcji przed wizytą), pacjent wstępnie określa swój aktualny stan zdrowia i definiuje obszary, które będą konsultowane. Podczas samej wizyty określane są wspólnie priorytety i kolejność podejmowanych działań w zakresie zmiany nawyków. Częstotliwość wizyt z lekarzem ustalana jest indywidualnie (zalecana: raz w miesiącu). Możliwe są również konsultacje jednorazowe. Lekarz zajmuje się także prowadzeniem i leczeniem często występujących innych stanów z zakresu chorób wewnętrznych (np. infekcje dróg oddechowych, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, zakażenia układu moczowego).