Fala uderzeniowa jest zabiegiem fizykoterapeutycznym wykorzystywanym głównie w rehabilitacji narządu ruchu. Powstaje ona w wyniku nagłej zmiany ciśnienia, wywoływana przez jego wzrost. Wielką zaletą fali uderzeniowej jest fakt, że istnieje stosunkowo niewiele przeciwwskazań do jej stosowania.
Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej mają za zadanie redukować ból i stymulować naturalne procesy naprawcze w organizmie, w tym produkcję kolagenu, a także pobudza procesy metaboliczne. Fala uderzeniowa ponadto poprawia ukrwienie oraz wspiera regenerację naczyń krwionośnych. Zabiegi falą uderzeniową polecane są także regenerację kości po złamaniach, korzystnie wpływając na osteogenezę. Fala uderzeniowa znajduje zastosowanie również w leczeniu zmian skórnych.
Jeśli przeszedłeś uraz, inwazyjny zabieg lub operację i wymagasz rehabilitacji w obrębie narządu ruchu, do zdrowia i sprawności możesz wrócić dzięki fali uderzeniowej.
Warto wspomnieć o tym, że fala uderzeniowa jest polecana jako bardzo skuteczny zabieg w przypadku ostrogi piętowej. Efekty jej zastosowania przy tym schorzeniu utrzymują się długotrwale, zmniejsza się ryzyko nawrotów bólu, a w ewentualnym przypadku jego ponownego wystąpienia jest on znacznie słabszy, niż przed zabiegami falą uderzeniową.
Do innych wskazań dla zastosowania fali uderzeniowej należą takie przypadłości jak:
W trakcie zabiegu przed bezpośredni kontaktem głowicy ze skórą zabezpiecza żel sprzęgający. Intensywność fali uderzeniowej dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb i wrażliwości pacjenta. W czasie zabiegu może pojawić się ból, w zależności od charakteru leczonego schorzenia.
W niektórych przypadkach w początkowym okresie terapii falą uderzeniową mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.