Elektroterapia to cała gama zabiegów fizykoterapeutycznych obejmująca te, które przeprowadza się z wykorzystaniem prądu elektrycznego o odpowiednim natężeniu. W zależności od zabiegu, w elektroterapii wykorzystuje się prąd stały lub zmienny (np. impulsowy).
Zabiegi elektroterapeutyczne mają za zadanie główni redukcję bólu, usprawnienie pracy mięśni (w zależności od przypadku i potrzeb: wzmocnienia napięcia osłabionych mięśni lub redukcja napięcia mięśni nadmiernie sztywnych) oraz leczenie obrzęków.
Ze względu na swój charakter, elektroterapia nie może być stosowana u pacjentów z rozrusznikami serca. Elektroterapia ma szerokie zastosowanie, często jednak jest polecana w rehabilitacji neurologicznej.
Zabiegi elektroterapeutyczne to m.in. jonoforeza, galwanizacja, elektrostymulacja, prądy interferencyjne, prądy TENS, prądy KOTZA, diadynamik i tonoliza.
Wszystkie one opierają się na wykorzystaniu prądu elektrycznego, jednak zmienia się jego natężenie i sposób przepływu. Zabiegi elektroterapeutyczne mogą Ci pomóc, jeśli Twoim problemem są dolegliwości bólowe (w tym nerwobóle – elektroterapia wskazywana bywa często jako jeden z bardziej skutecznych sposobów walki z nerwobólami), lub też problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni, jak np. niedowłady, przykurcze lub nadmierne napięcie mięśni.
Do innych wskazań do stosowania zabiegów elektroterapeutycznych należą:
Terapia prądem elektrycznym odbywa się w ten sposób, że do ciała pacjenta w odpowiednie miejsce mocowane są elektrody. Dzięki nim przekazywany jest prąd, który dociera do obszarów zmienionych chorobowo.
Zabiegi elektroterapeutyczne zwykle obejmują cykl od 5 do 10 sesji i odbywają się nawet codziennie.