Rehabilitacja uroginekologiczna jest stosunkowo młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną rehabilitacji. Może już o niej słyszałaś, a może jest to dla Ciebie nowość. Pamiętaj, że dbanie o swoje zdrowie w zakresie prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego nie jest fanaberią, masz prawo do pełnego dbania o siebie na każdej płaszczyźnie.
Żadne Twoje problemy zdrowotne nie powinny zostać zbagatelizowane. Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe w przebiegu ciąży lub po jej rozwiązaniu, masz problemy z nietrzymaniem moczu, cierpisz na bóle w obrębie miednicy, czujesz ból w trakcie stosunku lub zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z układem moczowo-płciowym, zgłoś się do rehabilitantki uroginekologicznej.
Istnieje cały szereg wskazań do rehabilitacji uroginekologicznej, należy do nich z pewnością:
Zdarza się także, że problemy zdrowotne wymagające rehabilitacji uroginekologicznej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe lub podobne objawy, pomyśl o rehabilitacji uroginekologicznej.
Pamiętaj także o tym, że ma ona również zastosowanie w profilaktyce powyższych przypadłości, którym można skutecznie zapobiegać np. stosując odpowiednią profilaktykę w okresie przygotowań i do ciąży i od samego początku jej trwania.
Jeśli jesteś w ciąży i chcesz jak najlepiej przygotować się do porodu i stworzyć sobie możliwie najlepsze warunki do odzyskania formy po porodzie, albo przygotowujesz się do zajścia w ciążę – profilaktyka uroginekologiczna jest przeznaczona dla Ciebie. Profilaktyczna terapia uroginekologiczna obejmuje:
Jeżeli masz za sobą trudny poród, jesteś po kilku porodach, czy też urodziłaś po raz pierwszy i nie wróciłaś jeszcze do pełni sił i zdrowia, rehabilitacja uroginekologiczna jest rozwiązaniem dla Ciebie. W powrocie do formy po porodzie pomoże Ci szereg zabiegów i terapii, które rehabilitantka uroginekologiczna dobierze specjalnie do Twoich potrzeb. Wśród zabiegów i terapii uroginekologicznych znajduje się:
Oczywiście możesz skonsultować decyzję o korzystaniu z rehabilitacji uroginekologicznej ze swoim ginekologiem. Być może Twój lekarz sam podsunął Ci to rozwiązanie i polecił podjęcie terapii.
Jeśli nie, możesz porozmawiać z ginekologiem o swoich problemach, oczekiwaniach i omówić wskazania oraz ewentualne przeciwwskazania do leczenia lub profilaktyki uroginekologicznej.
Rehabilitację uroginekologiczną prowadzą wyspecjalizowane osoby, które doskonale rozumieją problemy zdrowotne kobiet i zawodowo zajmują się pomocą w ich rozwiązywaniu.
Pierwszym krokiem do tego, by odzyskać zdrowie i poprawić jakość swojego codziennego życia pozbywając się bólu i uciążliwych problemów zdrowotnych, będzie konsultacja z badaniem uroginekologicznym.