Niewydolność oddechowa przejawia się upośledzeniem czynności układu oddechowego, kiedy dochodzi do sytuacji, w której organizm sam nie jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do tkanek i narządów, jednocześnie nie wydalając właściwej ilości dwutlenku węgla. Efektem sumarycznym takiej zależności jest niedobór tleniu i nadmiar dwutlenku węgla w organiźmie, doprowadzający do kwasicy oddechowej. Niewydolność oddechowa – nieleczona – w skrajnych przypadkach jest często stanem zagrożenia życia!
Warto dodać, że istnieją dwa rodzaje niewydolności – ostra i przewlekła.
Jakie są objawy niewydolności oddechowej? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Objawy są różne w zależności od rodzaju niewydolności oddechowej.
OBJAWY NIEWYDOLNOŚCI OSTREJ
OBJAWY NIEWYDOLNOŚCI PRZEWLEKŁEJ
*Inne objawy często dotyczą choroby – która jest przyczyną niewydolności oddechowej
!!! Uwaga !!!
Jak wygląda leczenie niewydolności oddechowej?
Leczenie niewydolności oddechowej jest złożone i przebiega wielokierunkowo. Podstawą jest leczenie przyczyny niewydolności poprzez uzupełnienie hemoglobiny, która pełni funkcję nośnika tlenu w organiźmie oraz wspomaganie wentylacji (CPAP, respirator).
Natomiast równie ważne jest wdrożenie rehabilitacji pulmonologicznej! Na czym ona polega? I jak możemy sobie pomóc fizjoterapia?
Terapia pulmonologiczna łagodzi łagodzi objawy choroby, przywraca czynność układu oddechowego, zmniejszając tym samym uczucie duszności. Celem terapii jest zwiększenie wydolności fizycznej, co przekłada się na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni oddechowych, a w rezultacie na lepszą ogólną sprawność ruchową.
Terapia oddechowa obejmuje szereg zabiegów takich, jak:
Dlaczego tak ważna jest praca z przeponą? Czemu służy?
Współcześnie większość ludzi oddycha w sposób nieprawidłowy, tzn. oddychając przede wszystkim torem piersiowym, bez aktywacji przepony lub z jej bardzo niewielkim zaangażowaniem.
Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który generuje blisko 70-80% siły wdechowej. Przepona podczas spokojnego wdechu kurczy się i jednocześnie obniża, wpływając na zwiększenie ciśnienia w jamie brzucha przy jednoczesnym spadku ciśnienia w klatce piersiowej. Natomiast w trakcie wydechu dochodzi do rozluźnienia przepony i uniesienia jej ku górze.
Do przywrócenia prawidłowej funkcji przepony fizjoterapeuci wykorzystują techniki terapii manualnej ukierunkowane na reedukację wzorca oddechowego, zniwelowanie restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym, normalizację napięć mięśniowych oraz ruchomości. W przypadku gdy występują zaburzenia, terapia nie ogranicza się tylko do samej przepony. Terapią objęte są również pomocnicze mięśnie oddechowe, ponieważ okazują się zbyt przeciążone w wyniku oddychania torem górno żebrowym. W terapii zastosować możemy także:
Do kogo skierowana jest rehabilitacja pulmonologiczna?
Terapia wspomaga leczenie pacjentów z problemami pulmonologicznymi takimi, jak:
!!! Warto dodać, iż taka rehabilitacja wdrażana jest również u pacjentów po zabiegach operacyjnych na klatce piersiowej (m.in. po operacjach onkologicznych z wycięciem nowotworu płuca, przeszczepieniu płuc czy zmniejszeniu ich objętości), a także po operacjach górnej części jamy brzusznej, w kiedy funkcjonowanie układu oddechowego jest utrudnione.
Problemy z oddechem? Przepona działa nieprawidłowo? Sprawdź, czy potrzebujesz naszej pomocy, a my zaopiekujemy się Tobą!
ZESPÓŁ ACTIV
CENTRUM REHABILITACJI