Nie chcesz biegać – spaceruj


Ruch jest niezbędny dla naszego zdrowia  kondycji.

Spacer i chodzenie to najprostszy sposób na codzienna dawkę ruchu. Żeby zacząć dbać  o siebie w ten sposób nie potrzebujemy żadnych inwestycji, ani specjalnie wydzielonego w planie dnia czasu na ten rodzaj ruchu. Nie potrzebujemy specjalnych przygotowań czy rozgrzewki.

Na początek zacznij chodzić przy tzw.” okazji” . Wysiądź o jeden przystanek wcześniej, idź do sklepu, który jest dalej od Twojego domu, zamiast samochodem do fryzjera, kosmetyczki, czy banku idź na piechotę. Potem można zorganizować sobie odrobinę czasu na wieczorny spacer. Aa gdy masz psa, to już masz gotowy plan treningowy. Minimum trzy razy dziennie….

Co nam daje spacer?

  1. Dotleniasz się, a to przyczynia się do wzrostu poziomu energii.
  2. Samotny spacer wycisza, daje czas na przemyślenia, relaksuje- a to pomaga walczyć ze stresem.
  3. Pobudza do pracy jelita i przyspiesza przemianę materii.
  4. Codzienny spacer ułatwia zasypianie.
  5. Szybszy spacer przyspiesza prace serca i krążenie krwi – a to powoduje wzrost poziomu endorfin.
  6. Wspomaga utrzymanie zdrowych i mocnych kości
  7. Nie obciąża, a wręcz usprawnia stawy.
  8. 60 minutowy niezbyt szybki spacer to ok. 200 spalonych kalorii.

Spacery do bardzo dobry początek dla zwiększenia aktywności ruchowej. Warto spacerować, by zachować sprawność, należy jednak pamiętać,  że  krótki i powolny spacer to mniej spalonych kalorii niż dość szybki żwawy w tym samym czasie.

Spacer to porostu spacer, ale jeśli chcesz to potraktować jako namiastkę lub wstęp do treningów w przyszłości to pamiętaj o tempie  i prawidłowej postawie ciała: rozluźnij ramiona, głowa wyprostowana, wciągnij brzuch, wyprostuj plecy i napnij chociaż trochę mięsnie pośladków.

I pamiętaj 10.000 kroków dziennie to dużo mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca, czy choroby krążenia i serca.

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button