Masaż Tkanek Głębokich, w skrócie MTG


Jest to najskuteczniejsza forma masażu leczniczego, gdyż oddziałuje na warstwy i piętra tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Siła nacisku, częstotliwość i narzędzia dobierane są indywidualnie do stanu funkcjonalnego tkanek pacjenta. Terapeuta zwraca uwagę na zmienianie się struktur i ograniczeń ruchomości . Ruchy wykonywane są bardzo precyzyjnie i wolno, co daje tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.

Podczas masażu głębokiego zazwyczaj nie używa się olejku czy innych środków poślizgowych. Ruch wykonywany jest pod odpowiednim kątem przez co następuje zwiększenie rozciągliwości i przesuwalności tkanek.

Wyróżniamy następujące techniki MTG:

  1. Ruch podłużny
  2. Dekompresja stawów
  3. Techniki stymulowania mięśnia do skracania
  4. Techniki stymulowania mięśnia do rozciągania
  5. Zahacz i rozciągnij
  6. Oddzielanie przedziałów międzymięśniowych
  7. Uwalnianie z uwięźnięcia
  8. Masaż poprzeczny
  9. Agresywne techniki rozciągania

W powyższych technikach używa się różnych narzędzi, przez które można też stopniować siłę nacisku na tkanki. Są to np.  kłykcie, pięść, przedramię, łokieć.

Za pomocą Masażu Tkanek Głębokich można wpływać na stan napięcia mięśniowego oraz powięziowego wszystkich części ciała. Można korygować wady postawy i leczyć rozmaite dysfunkcje narządu ruchu.

Ten rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.

W Activ Centrum Rehabilitacji metody MTG w swojej pracy używa m.in. fizjoterapeutka mgr Marta Bonat.

Zapraszamy!

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button