Łokieć tenisisty (entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej) – schorzenie dotyczące nie tylko sportowców czy osób hobbystycznie grający w tenisa, ale także pracowników biurowych czy technicznych
Schorzenie określane potocznie jako łokieć tenisisty obejmuje zmiany w obrębie przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Najczęściej występuje między 30 a 50 r.ż u osób regularnie, wykonujących ruchy prostowania, zginania, pronacji i supinacji nadgarstka.
Nazwa schorzenia bywa niekiedy myląca. Łokieć tenisisty – czyli entezopatia z medycznego punktu widzenia powinna świadczyć przede wszystkim o toczącym się procesie zapalnym, niemniej jednak w skutek nagminnie powtarzanych ruchów, we wczesnym okresie dochodzi do przeciążeń i mikrouszkodzeń wewnątrzstukturalnych.. Nawet niewielkim mikrourazom, które rozpoczynają rozwój procesu degeneracyjnego, towarzyszą zaburzenia w ukrwieniu oraz zaburzenia liniowego układu włókien kolagenowych ścięgien. Efektem czego jest osłabienie połączenia ścięgno-kość i pojawienie się bólu.
Łokieć tenisisty to przypadłość zawodowa, ale tylko nieliczna grupa pacjentów to zawodowi sportowcy, przede wszystkim problem ten dotyczy grup zawodowych takich jak: informatycy, pracownicy biurowi, lekarze, stomatolodzy, czy mechanicy.
Objawy, którymi zgłasza się pacjent z łokciem tenisisty łatwo zidentyfikować – pojawiają się przy aktywacji nadgarstka – chwytaniu, podnoszeniu przedmiotów, zaciskaniu ręki w pięść.
Ból może być zróżnicowany od sporadycznego i nieznacznie nasilonego po ból ostry o ciągłym nasileniu. W stadium zaawansowanym może występować nawet w spoczynku.
Ponadto mięśnie prostowniki długotrwale obciążane wchodzą w stan ciągłego napięcia i nie odpoczywają, a to jedynie o pogłębia patologię. Jeśli ręka będzie dalej obciążana może dochodzić do naderwania napiętych ścięgien, a w rezultacie utworzenie się patologicznych zwapnień wokół przyczepu ścięgna.
Pojawia się pytanie – jak leczyć? Jak pozbyć się bólu?
Warto raz jeszcze wspomnieć, że łokieć tenisisty nie jest stanem zapalanym, stąd leki przeciwzapalne nie działają, a przeciwbólowe jedynie usuwają objawy, ale nie leczą przyczyn bólu.
Masaże, terapia falą uderzeniową, ultradźwiękami, obstrzykiwaniem steroidami to jeden z metod, które można stosować w walce z bólem.
Wybór leczenia jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta i zależy specjalisty, który podejmie decyzję po zapoznaniu się z przyczyną i przebiegiem choroby.
Zalecenia jakie pacjent powinien wdrożyć to przede wszystkim oszczędzanie ręki, relaks, a także unikanie czynności wywołujących ból.