Ferie zbliżają się wielkimi krokami, dzieci mają nadzieję na śnieg i mróz a rodzice już z niepokojem wyobrażają sobie najgorsze scenariusze zimowych szaleństw.
Co tak właściwie może się wydarzyć? Oto lista najczęstszych urazów i ich krótka charakterystyka:
SILNE STŁUCZENIE to najczęstszy uraz w czasie uprawiania sportów zimowych. Może wydarzyć się przy upadku na stoku, ale też na oblodzonych chodnikach, podczas zabawy. Nie dochodzi do przerwania ciągłości kości i skóry. Pojawia się ból, opuchlizna i siniak.
OTARCIA różnią się od stłuczeń tym, że w ich przypadku ciągłość skóry zostaje
przerwana. W zimie jesteśmy na nie narażeni np. przy źle dobranych łyżwach, butach snowboardowych i różnych upadkach. Niebezpieczeństwem przy tego typu urazach mogą być zakażenia przez zanieczyszczoną glebę, sól na ulicy czy brak ogólnej higieny.
ZŁAMANIE, tego boimy się najbardziej – jest to przerwanie ciągłości kości i towarzyszy mu bardzo silny ból, opuchlizna, czasem krwiak. Ból jest tak paraliżujący, że uniemożliwia poruszanie. Może przebiegać z przerwaniem ciągłości skóry i mięśni, wtedy mówimy o złamaniu otwartym.
SKRĘCENIE – o tym urazie dużo pisaliśmy na blogu, w zależności od stopnia uszkodzenia towarzyszy mu naderwanie lub rozciągnięcie torebki stawowej i więzadeł oraz uszkodzenie chrząstki stawowej. Może występować ból, obrzęk, krwiak, bolesność stawu.
ZWICHNIĘCIE to uszkodzenie, w którym naturalna pozycja stawu zostaje zaburzona poprzez przemieszczenie się jego części względem siebie. Urazie temu towarzyszy uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych, czyli torebki stawowej, więzadeł, chrząstki, łąkotek. Staw traci stabilność. Może też dojść do uciskania tętnic i/lub nerwów.
URAZ GŁOWY a co jeśli uderzymy głową o twardą powierzchnię? W zimę przy oblodzonych ulicach może się to zdarzyć często. Sygnałem, że uraz jest poważny może być silny ból głowy, utrata przytomności, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i widzenia, krwawienia z nosa. Nie należy bagatelizować żadnego z tych objawów.
W następnym wpisie opiszemy jak należy postąpić, jeśli wydarzy się nam lub naszym najbliższym któryś z powyższych urazów.