Kontuzja! I co dalej?


Co zrobić, gdy przydarzą się urazy opisane w poprzednim artykule?

 

SILNE STŁUCZENIE

  • Szybko wykonujemy zimny okład, który zmniejszy bolesność oraz spowolni i ograniczy narastanie krwiaka. Szybszemu wchłonięciu krwiaka pomoże też odpowiednia aplikacja taśmy kinesiotape. Pamiętajmy, że jeśli objawy po kilku dniach nie ustąpią lub będą się nasilać, należy skonsultować się z lekarzem.

OTARCIA

  • Należy od razu oczyścić zranienie wodą i zdezynfekować środkami dostępnymi w aptece. Lepiej rany nie zakrywać szczelnym opatrunkiem, gdyż dopływ powietrza przyspiesza jej gojenie. Jeśli uszkodzenie ciała jest obszerne lub trudno się goi należy zgłosić się do lekarza.

ZŁAMANIE

  • Przede wszystkim należy unieruchomić kończynę i szybko wezwać pomoc, udać się do szpitala, gdzie lekarz dobierze odpowiednie leczenie.  Ważne, aby jak najszybciej włączyć rehabilitację, by przyspieszyć powrót do pełnej sprawności i zapobiec komplikacjom.

SKRĘCENIE

  • Stosujemy zimne okłady i środki farmakologiczne na obrzęk i ból. W zależności od zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty dobrze jest staw odciążyć a czasem na kilka dni unieruchomić. Dobrze jest maksymalnie wcześnie rozpocząć proces rehabilitacji, aby szybko wrócić do pełnej sprawności i uniknąć ewentualnych komplikacji.

ZWICHNIĘCIE

  • Stosujemy zimne okłady i jedziemy do lekarza, który najprawdopodobniej ustawi właściwie kości i unieruchomi staw. Ważne aby w odpowiednim momencie, według zalecenia lekarza lub fizjoterapeuty włączyć indywidualnie dobraną rehabilitację.

URAZ GŁOWY

  • Jeśli pojawia się którykolwiek z wymienionych uprzednio objawów, natychmiast kierujemy się na SOR lub wzywamy pogotowie. Lekarz zleci właściwe badania obrazowe i przeprowadzi odpowiednie leczenie.

 

Podsumowując, warto na zimowe szaleństwo zaopatrzyć się w okłady, żele czy spreje chłodzące, ponieważ przydadzą nam się w większości urazów. Zabieg chłodzący należy wykonać przez 10-15min, co 2-3 godziny.

Mnogość urazów jakie mogą przydarzyć się w zimę może przerazić. Pamiętajmy jednak, że jeśli w porę zareagujemy, udamy się do lekarza a potem rzetelnie przejdziemy rehabilitację, po urazie nie będzie śladu.

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button