Okres ciąży to niezwykły czas dla kobiety, ale też stanowiący dla duże i poważne obciążenia dla organizmu. Szczególnie trudne mogą być obciążenia w obrębi układu kostno szkieletowym, co najczęściej odczuwane jest w postaci dolegliwości bólowych kręgosłupa. Bóle pleców pojawiają się w różnym okresie ciąży, często jednak najbardziej dokuczliwe stają się w ostatnim trymestrze ciąży.
W trakcie ciąży w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany tzw. Adaptacyjne, które maja przełożenia na właściwy rozwój dziecka oraz prawidłowy przebieg porodu. Te zmiany najbardziej widoczne są w sylwetce i postawie całego ciała ciężarnej kobiety. Rosnący brzuch ciążowy wpływa na zmianę ustawienia poszczególnych odcinków kręgosłupa poprzez większe wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego. Efektem tego jest zmiana położenia ośrodka ciężkości ciała. Organizm kobiety zaczyna także produkować różne hormony (np. relaksynę), pod wpływem których, rozluźnieniu ulegają mięśnie i wiązadła umiejscowione w obszarze całego tułowia i miednicy.
Wszystkie występujące w ciele ciężarnej kobiety są całkowicie naturalne i prawidłowe. Przygotowują organizm i całe ciało do porodu. Powodują dość często poważne problemy bólowe, dyskomfort w codziennym życiu. Ciążący brzuch wpływa także na możliwości ruchowe kobiety. Fizjoterapia w okresie ciąży musi być prowadzona przez specjalistę z tego zakresu. Najczęściej wykorzystuje się terapie rozluźniające, właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe, czy specjalistyczny kinesitaping, którym można przynieść natychmiastową ulgę w bólu i dyskomforcie powodowanym przez rosnący brzuch i dokonujące się zmiany w miednicy i odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać , że w trakcie ciąży po pomoc należy zgłaszać się do wyspecjalizowanego terapeuty, który po odpowiednich kursach i szkoleniach wie, jak zmienia się ciało w czasie ciąży, który swoją wiedzą i doświadczeniem przyniesie ulgę, nie powodując zagrożenia dla ciąży.