Fizjoterapia w ciąży


Okres ciąży to niezwykły czas dla kobiety, ale też stanowiący dla duże i poważne obciążenia dla organizmu. Szczególnie trudne mogą być obciążenia w obrębi układu kostno szkieletowym, co najczęściej odczuwane jest  w postaci dolegliwości  bólowych kręgosłupa. Bóle pleców pojawiają się w różnym  okresie  ciąży, często jednak najbardziej dokuczliwe stają się w ostatnim trymestrze ciąży.

W trakcie ciąży w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany tzw. Adaptacyjne, które maja przełożenia na właściwy rozwój dziecka oraz prawidłowy przebieg porodu. Te zmiany  najbardziej widoczne są w sylwetce  i postawie całego ciała ciężarnej kobiety.  Rosnący brzuch ciążowy wpływa na zmianę ustawienia poszczególnych odcinków kręgosłupa poprzez większe wygięcie odcinka piersiowego i  lędźwiowego. Efektem tego jest zmiana położenia ośrodka ciężkości ciała. Organizm kobiety zaczyna także produkować różne hormony (np. relaksynę), pod wpływem których, rozluźnieniu ulegają mięśnie i wiązadła umiejscowione w obszarze całego tułowia i miednicy.

Wszystkie występujące w ciele ciężarnej kobiety  są całkowicie naturalne  i prawidłowe. Przygotowują organizm  i całe ciało do porodu. Powodują dość często poważne problemy bólowe,  dyskomfort w codziennym życiu. Ciążący brzuch wpływa także na możliwości ruchowe kobiety. Fizjoterapia w okresie ciąży musi być prowadzona przez specjalistę z tego zakresu. Najczęściej wykorzystuje się terapie rozluźniające, właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe, czy specjalistyczny kinesitaping, którym można przynieść natychmiastową ulgę w bólu i dyskomforcie powodowanym przez rosnący brzuch i dokonujące się zmiany w miednicy i odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Trzeba  jednak pamiętać , że w trakcie ciąży po pomoc należy zgłaszać się do wyspecjalizowanego terapeuty, który po odpowiednich kursach i szkoleniach wie, jak zmienia się ciało w czasie  ciąży, który swoją wiedzą  i doświadczeniem przyniesie ulgę, nie powodując zagrożenia dla ciąży.

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button