Jana Kazimierza 21 lok. U2, Warszawa        
 501 108 626  lub  22 699 81 47

Fizjoterapia uroginekologiczna

FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA

Fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim nauka świadomości ciała. To nauka, ćwiczenia  i utrwalanie prawidłowych nawyków ciała. Terapia polega, w głównej mierze na prawidłowym rozluźnianiu dna miednicy, w zależności od problemu, czy też pewnych dysfunkcji, z którymi zmaga się pacjentka. Zazwyczaj stosuje się terapię manualną, oddechową, połączona z terapią ruchową. Przy zastosowaniu fizjoterapii uroginekologicznej wpływa się na poprawę zdrowia dna miednicy, dzięki czemu można pozbyć się problemu z nietrzymaniem moczu.

Wcześnie rozpoczęta fizjoterapia uroginekologiczna może zapobiec powstawaniu tego kłopotliwego problemu, występującego najczęściej po porodzie lub porodach siłami natury, obniżenia narządów rodnych, menopauzy, czy otyłości. Właściwie zastosowana odpowiednia fizjoterapia uroginekologiczna doskonale radzi sobie z problemem bolesnych miesiączek czy z endometriozą.

Odpowiednio dobrane terapie uroginekologicznej przynoszą również bardzo dobre efekty przy bolesnych stosunkach, problemach po nacięciu lub pęknięciu krocza, tkliwych bliznach pooperacyjnych, rozejściu się mięśnia prostego brzucha. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwoli przygotować ciało kobiety do porodu natomiast po porodzie znacznie szybciej pozwoli odzyskać ciału formę , co znacząco wpływa na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania kobiety.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w:
  • okres ciąży (bóle kręgosłupa, przygotowanie do porodu- oddech, przygotowanie krocza do porodu, ból spojenia łonowego/stawów biodrowych/miednicy, przeciwdziałanie obrzękom/żylakom odbytu i sromu, dobór aktywności fizycznej jeśli ciąża przebiega fizjologicznie)
  • okres połogu- (rozejście mięśnia prostego brzucha „stożek na kresie białej’, mobilizacja blizny po CC/po cięciu krocza/pęknięciu krocza- jako profilaktyka zrostów/zachowanie ruchomości/szybszy powrót czucia, ocena funkcjonalna mięśni dna miednicy i zalecenie odpowiedniej terapii, taping biustu w  przypadku braku pokarmu/nawału, dobór aktywności fizycznej)
  • przed ciążą-(stany bólowe miednicy/ pochwy, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, nauka prawidłowego wykonywania codziennych czynności bez nadmiernego obciążania dna miednicy)
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA  – JAK WYGLĄDA WIZYTA  I BADANIE

Terapie uroginekologiczna rozpoczyna się zawsze, tak jak, wszystkie inne terapie w naszej przychodni, wywiadem medycznym. Fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, tak aby poznać jak najdokładniej problemy, z którymi zgłasza się pacjentka, rozpoznać prawdopodobne przyczyny schorzenia oraz zaplanować jak najwłaściwszy rodzaj terapii. W kolejnej części badana jest postawa ciała, tor oddychania, kręgosłup oraz praca mięsni brzucha. Następnie badaniu poddaje się działanie mięśni dna miednicy. W tym zakresie nie jest konieczne badanie per vaginum, choć w niektórych rodzajach schorzeń badanie przez pochwowe może być bardzo pomocne e w określeniu przyczyn problemu oraz w doborze odpowiednich sposobów terapii mięsni dna miednicy.

Jak wygląda badanie per vaginum badanie jest bardzo podobnie do badania ginekologicznego. Leży się na kozetce fizjoterapeutycznej z ugiętymi nogami. Na początku fizjoterapeutka ocenia tkanki zewnętrzne krocza oraz bliznę po nacięciu lub pęknięciu krocza ( jeśli taka blizna jest). Następnie fizjoterapeutka wykonuje badanie funkcjonalne dna miednicy mniejszej przez pochwę. Takie badanie przeprowadza się tylko w sytuacji,  gdy jest to niezbędne oraz, gdy pacjentka wyrazi na to zgodę. Po rozpoznaniu problemu i doborze właściwej terapii, fizjoterapeutka może od razu rozpocząć terapię.

Odpowiednio i indywidualnie dobrany plan terapii to podstawa sukcesu leczenia. Terapeutka, podczas wizyty dodatkowo nauczy pacjentkę korygować postawę ciała, będzie ćwiczyć właściwy tor oddechu, wskaże prawidłowe zachowania dnia codziennego, które wpływają na mięsnie dna miednicy oraz pokaże odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w wolnych chwilach lub w czasie codziennych zajęć. W naszej przychodni fizjoterapeutka uroginekologiczna pracuje z pacjentkami także z wykorzystaniem technologii INDIBA ACTIV, dzięki czemu proces leczenia i efekty terapii osiąga się znacznie szybciej.

©2019 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Projekt i realizacja: Com&Media
Call Now Button