Ergonomia pracy okiem fizjoterapeuty vs skutki pracy siedzącej.


Według założeń ergonomii to otoczenie i warunki pracy, której spędzamy większość czasu w ciągu dnia powinny być adekwatnie dostosowane pod możliwości oraz ograniczenia danej osoby.

Jak prawidłowo zaaranżować swoje stanowisko pracy, żeby jak najmniej obciążać swoje ciało? Jak powinniśmy prawidłowo siedzieć w pracy? Co tzn. prawidłowa postawa ciała? Na te i inne pytania – odpowiadamy ! Zachęcamy do lektury J

Większość z nas podczas pracy siedzi przy biurku wykonując swoje codzienne obowiązki, stąd tyle się mówi od „prawidłowej pozycji siedzącej”. Prawdę mówiąc nam jako fizjoterapeutom ciężko podpisać się pod tym sformułowaniem, ponieważ większość naszych narządów czy układów (układ kosnto-mięśniowy, krwionośny, oddechowy, pokarmowy… itd) napędza swoją prace poprzez ruch. Jak mawiał niegdyś słynny doktor medycyny i filozofii, nadworny lekarz królów polskich – Wojciech Oczko – „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” –  tak mimo upływu czasu sentencja ta nadal jest aktualna. Siedzenie jest pozycją statyczną, która w perspektywie czasu przynosi niekorzystne dla naszego organizmu skutki, powodując chociażby obniżenie  aktywności ośrodkowego układu nerwowego, ból pleców, przykurcze w obrębie mięśni obręczy barkowej czy zginaczy stawów biodrowych i kolanowych, pogorszenie pracy narządów wewnętrznych (które w pozycji siedzącej nie są pobudzane do pracy przez aparat mięśniowy), obniżenie gęstości kości… (wymieniać można długo J)

Niestety prawda jest taka, że nasza kora mózgowa lubi być angażowana w złożone procesy myślowe takie jak czytanie, pisanie, liczenie, analizowanie stąd na rzecz aktywności zawodowych już po chwili zapominamy, że zupełnie nie kontrolujemy tego jak siedzimy , a nasz mózg wykorzystał biurko jako szeroką płaszczyznę podporu, oszczędzając mięśnie.

Jakiś czas temu Firma Fellowes razem z twórcą projektu – Williamem Higham’em przygotowała wizualizację  „typowego” pracownika biurowego – manekina Emmę. 

Źródło: Emma – manekin firmy Fellowes (Facebook)

Emma – czyli manekin, który mieszka w biurze, przypominając pracownikom jak może wyglądać ich zdrowie i postawa za 20 lat, pracując właśnie przy biurku w nieprawidłowych warunkach.

Efektem złych nawyków i nieprawidłowej ergonomii pracy są: stale przygrabiona postawa (wynikająca z pracą przez wieeeeele godzin spędzonych na siedząco), suche i przekrwione oczy (jako efekt pracy z komputerem w pomieszczeniach klimatyzowanych), niezdrowa pożółkła skóra, otyłość, spuchnięte nogi, żylaki…

Wnioski nasuwając się same – bez radykalnych zmian w aranżacji miejsca pracy, bez regularnych przerw, bez częstego ruchu – biurowa praca z dnia na dzień niszczy nam zdrowie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu !

https://www.facebook.com/FellowesUK/videos/2535316896555635/

Zespół ACTIV

Centrum Rehabilitacji

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button