Według założeń ergonomii to otoczenie i warunki pracy, której spędzamy większość czasu w ciągu dnia powinny być adekwatnie dostosowane pod możliwości oraz ograniczenia danej osoby.
Jak prawidłowo zaaranżować swoje stanowisko pracy, żeby jak najmniej obciążać swoje ciało? Jak powinniśmy prawidłowo siedzieć w pracy? Co tzn. prawidłowa postawa ciała? Na te i inne pytania – odpowiadamy ! Zachęcamy do lektury J
Większość z nas podczas pracy siedzi przy biurku wykonując swoje codzienne obowiązki, stąd tyle się mówi od „prawidłowej pozycji siedzącej”. Prawdę mówiąc nam jako fizjoterapeutom ciężko podpisać się pod tym sformułowaniem, ponieważ większość naszych narządów czy układów (układ kosnto-mięśniowy, krwionośny, oddechowy, pokarmowy… itd) napędza swoją prace poprzez ruch. Jak mawiał niegdyś słynny doktor medycyny i filozofii, nadworny lekarz królów polskich – Wojciech Oczko – „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – tak mimo upływu czasu sentencja ta nadal jest aktualna. Siedzenie jest pozycją statyczną, która w perspektywie czasu przynosi niekorzystne dla naszego organizmu skutki, powodując chociażby obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, ból pleców, przykurcze w obrębie mięśni obręczy barkowej czy zginaczy stawów biodrowych i kolanowych, pogorszenie pracy narządów wewnętrznych (które w pozycji siedzącej nie są pobudzane do pracy przez aparat mięśniowy), obniżenie gęstości kości… (wymieniać można długo J)
Niestety prawda jest taka, że nasza kora mózgowa lubi być angażowana w złożone procesy myślowe takie jak czytanie, pisanie, liczenie, analizowanie stąd na rzecz aktywności zawodowych już po chwili zapominamy, że zupełnie nie kontrolujemy tego jak siedzimy , a nasz mózg wykorzystał biurko jako szeroko płaszczyznę podporu, oszczędzając mięśnie.