Ostroga piętowa czyli zapalenie toczące się w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Struktura ta jest narażona jest na ciągłe napinanie oraz rozluźnianie, podczas wykonywania każdego kroku.
W jaki sposób pojawia się stan zapalny? Wpływa na to wiele czynników:
Jakie są symptomy i z czym właściwie zgłasza się pacjent?
Podstawowym symptomem w ostrodze piętowej jest przede wszystkim ból pięty, który wzmaga się podczas chodzenia i słabnie wraz z „rozchodzeniem”. Może utrzymywać się przez dłuższy czas na takim samym poziomie, a może też występować gwałtownie, nasilać się z każdym krokiem i utrzymywać nawet podczas leżenia czy siedzenia.
DO ROZPOZNIANIA KONIECZNE JEST ZDJĘCIE OBRAZOWE RTG, KTÓRE POTWIERDZI OBECNOŚĆ NAROŚLI KOSTNEJ!!!
Mam ostrogę piętową i co dalej….? Jak leczyć? Jak wybrać odpowiednią terapię?
W ostrodze piętowej wykorzystujemy zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek z odciążeniem bolesnej okolicy. Aby wyciszyć ostry stan zapalny stosuje się przede wszystkim leczenie fizykalne (ultradźwięki, falę uderzeniową, diatermię krótkofalową, jonoforezę, krioterapię, zabiegi laserowe). Na uciążliwe bóle stosuje się również masaże stóp. Nieodłącznym elementem terapii powinny być indywidualnie dobrane pod okiem fizjoterapeuty ćwiczenia, które zredukują ból i przyniosą ulgę !!!
Co ważne ?!!?! Jakie obuwie?
W zapaleniu przyczepu rozcięgna podeszwowego duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia (przede wszystkim na niskim obcasie, z elastyczną i dobrze amortyzującą wstrząsy podeszwą), ale choroby nie wyleczy.