Bark zamrożony – zastanawiasz się jak pomóc sobie w walce z bólem?


Apteczne leki przeciwbólowe nie działają? Może najwyższa pora skorzystać z konsultacji lekarskiej i fizjoterapeutycznej oraz uśmierzyć ból zabiegami z zakresu fizjoterapii?

Bark zamrożony, czyli idiopatyczne zapalenie stawu ramiennego to schorzenie, które dotyczy najczęściej kobiet między 45 a 65 r.ż. Przyczyną dolegliwości bólowych, które odczuwa pacjent jest zapalenie stawu ramienno-łopatkowego, obkurczenie lub też pojawienie się zrostów w obrębie torebki samego stawu. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest towarzyszące duże ograniczenie ruchomości w stawie barkowym oraz narastający ból.

W przebiegu zamrożonego barku, możemy wyodrębnić następujące fazy:

  • Faza pierwsza – to tzw. faza zamrażania (faza ostra), która może przebiegać od 2 do 9 miesięcy. Charakteryzuje się bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, nasilającymi się w nocy czy podczas leżenia na boku zajętym. Zakres ruchu w stawie ramienno-łopatkowym ulega stopniowemu ograniczeniu.
  • Faza druga – faza zamrożenia – trwająca od 3 do 18 miesięcy. W tym okresie ból zmniejsza się, natomiast ramię staje się coraz sztywniejsze i mniej ruchome, co finalnie prowadzi do osłabienia siły mięśniowej.
  • Faza trzecia – faza rozmrażania – trwająca od 5 do 12 miesięcy, w czasie której zakres ruchu poprawia się przy zmniejszonych jednocześnie dolegliwościach bólowych.

Jak wygląda rehabilitacji i proces leczenia zamrożonego barku?
Dolegliwości bólowych dotyczących barku nie należy bagatelizować, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w obrębie całego stawu. W ucieczce przed bólem chory często stara się ograniczyć wysiłek fizyczny, doprowadzając nieświadomie do zaników mięśniowych. Co istotne – warto dodać, że w przypadku zamrożonego barku patologiczne zmiany dotykają nie tylko samego stawu ramiennego. Zmienia się również cała kinematyka łopatki.

Wcześnie podjęta rehabilitacja przynosi najlepsze efekty. Aby uniknąć progresji schorzenia i nie dopuścić do zamrożenia barku warto poddać się zabiegom z zakresu terapii manualnej, obejmującej mobilizacje stawowe i mobilizacje tkanek miękkich. Zabiegi rehabilitacyjne przyśpieszą powrót do normalnego funkcjonowania kończyny, bowiem program usprawniania powinien obejmować przede wszystkim pracę nad samym stawem ramiennym, ale i koncentrować się nad prawidłowym ślizgiem łopatki po tylnej ścianie klatki piersiowej. Warto również wyeliminować „sklejenia” powięzi w obrębie stawu, które mogą dodatkowo zaburzać swobodny ruch mięśni względem siebie. Dodatkowo jako uzupełnienie terapii świetnie sprawdza się taping medyczny, który wspomaga i utrzymuje efekt rozluźnienia osiągnięty podczas sesji terapeutycznej.

Oczywiście niezastąpiony efekt przeciwbólowy przynoszą także zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak: ultradźwięki, laser czy pole magnetyczne. Chorym rekomenduje się także zabiegi krioterapii czy jonoforezy, z wykorzystaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Walka z bólem nie przynosi efektów?
Pozwól nam sobie pomóc – zmierzymy się z bólem razem.

Activ Centrum Rehabilitacji

©2019 - 2023 Centrum Rehabilitacji ACTIV
Call Now Button